Inspec, 17 milyondan fazla kayıt içeren mühendislik, fizik ve bilgisayar bilimleri alanlarına özgü ve disiplinler arası araştırmalar için en kesin soyut ve indeks veritabanlarından biridir. Fizik, Elektrik/Elektronik Mühendisliği, Bilgi İşlem ve Kontrol Mühendisliği, Bilgi Teknolojileri, Üretim ve Mekanik Mühendisliği hakkında bilimsel bilgiye ulaşmak için en güvenilir araçlardan biri olarak hızlı bir şekilde itibar kazanmış olan Inspec, 1967'den beri temel mühendislik literatürüne erişim sağlamaktadır. 

50 yılı aşkın bir süredir, IET Inspec, dünyanın dört bir yanındaki sayısız prestijli kurum için önemli bir keşif aracı olmuştur ve bu da onu bibliyografik bir veritabanı haline getirmiştir. 17 milyondan fazla kayıt içeren ve hızla büyüyen Inspec, birçoğu başka hiçbir yerde mevcut olmayan geniş bir bilgi hazinesine ev sahipliği yapmaktadır. 

 

Inspec Analyticsaraştırmacıların, kütüphane yetkililerinin yöneticilerin şu gibi karmaşık sorulara yanıtlar bulmalarına imkan sağlayan bir veritabanıdır 

 • Belirli bir uzmanlık alanı için belirli bir kurumdan elde edilen araştırma verileri nedir?  
 • Konu ile ilgili en üretken kurumlar / yazarlar / dergiler kimlerdir?  
 • İlgili üniversitenin karşılaştırmalı güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?  
 • Uzmanlık alanımla hangi kavramlar ilişkilidir?  
 • Belirli bir alandaki araştırmalar zamanla nasıl değişmiştir?  
 • Hangi yeni araştırma alanlarını inceleyebiliriz?  
 • Belirli konularda kimlerle işbirliği yapabiliriz?  

  

Inspec’in arama hızı ve doğruluğu ile birleştiğinde, belirli ve gerekli araştırmaları zaman ve nihayetinde para tasarrufu sağlayacak şekilde bulmak için A&I veritabanıdır. 

Inspec, alanınızdaki yeni gelişmeler için sizi uyarmak, yeni teknoloji ve ürünleri takip etmek, rakipleri izlemek, patent yeniliklerini araştırmak ve çok çeşitli parametrelerle verileri analiz etmek için kullanılabilir. 

 

İçerik: 

 • 2017’de 850,000 kayıt eklenerek, 17.5M kayıda ulaşmıştır. 
 • 45.000’den fazla Üniversitekurumaskeri & sivil kuruluşların kayıtları yer almaktadır. 
 • 700’den fazla yayınevine ait 4500 dergi içeriği 
 • 60 milyon civarında yazar kaydı içermektedir. 
 • Tüm içerik kapsamı Inspec Analytics bilgi grafiğinde semantik linkler ile birbirine bağlanmıştır. 

 

Inspec Kullanmanın Faydaları: 

Eşsiz Araştırma - Inspec, başka hiçbir veritabanından erişilemeyen çok sayıda eşsiz araştırmaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu, kurumların aboneliklerini düzene koymalarına ve araştırmacıların çalışmalarını destekleyecek materyalleri bulmak için uygun ortam sağlar. 

 Sürekli Gelişen - Inspec sürekli olarak konu uzmanlarımızdan oluşan ekibimiz tarafından; düzenli, haftalık içerik güncellemeleriyle gelişmektedir. Bu, en uygun ve zamanında araştırmanın, tüm Inspec kullanıcıları için, Fizik ve Bilgisayar gibi zamana duyarlı araştırma alanları için elzem olmasını sağlar. 

 Güçlü, Sezgisel Arama - Inspec, uzman indeksleyicilerin entelektüel sınıflandırmasıyla desteklenen sofistike arama araçlarına sahiptir. Bu sayede, ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı ve etkin bir şekilde bulup, veritabanında desteklemeyi mümkün kılar. 

 

Inspec Veritabanı Kalite & Güveni: 

Inspec, verilerinin kalitesi ve bütünlüğü ile gurur duymaktadır. Kapsamı ile dünyaca ünlüdür ve üretim sürecinin kalitesi için ISO 9001: 2000 akreditasyonunu sağlamıştır. 

 

Veri doğrulama ve kontrol: 

Inspec, bilgi işindeki en saygın veritabanlarından biridir ve bu itibar büyük ölçüde indeksleme kalitesinden kaynaklanmaktadır. Bilgili ve tutarlı indekslemeyi sağlamak için, Inspec'in indeksleyicileri konu uzmanıdır. Ek olarak, dizinin kapsamı, dosyanın sadece başlangıçtaki eş anlamlılar ve sınıflandırma kodları indekslerini değil, aynı zamanda kontrol edilmemiş indeks terimlerini, tedavi kodlarını, kimyasal madde indeksleme, sayısal veri indeksleme, astronomik nesne indekslemeyi de içerdiğinden beri büyümüştür. 

 Inspec sadece indekslemenin sağlanması değil, aynı zamanda tüm verilerin kalitesini ve bütünlüğünü sağlamak için çabalamaktadır. Veritabanının neredeyse hatasız olduğundan emin olmak için kapsamlı bilgisayar doğrulama prosedürleri kullanılır. Birçok alan için, girişler bir yetki dosyasına karşı kontrol edilir. 

 Eşanlamlı Terimler, Sınıflandırma, Dergi İsimleri, Yazar Bağlantısı, Dil ve Yayın Ülkesi gibi alanların tümü yetki dosyalarına sahiptir. Yetki dosyası oluşturmanın mümkün olmadığı alanlar için alan büyüklüğü ve biçim kontrolleri yapılır. Örneğin bir tarih içeren alanlarda, sadece geçerli tarihlere izin verilir. Yazar Adı alanında, soyadının önce geldiğinden emin olmak için verilerin formatı kontrol edilir. 

  

Inspec Kayıtları: 

Her bir Inspec kaydında, arama yapanların araştırmaları için ihtiyaç duydukları içeriği hızlı bir şekilde saptayabilmeleri için özel bir indeksleme zenginliği bulunur. 

Kayıt Alanları: 

Inspec'teki her bir kayıt, bibliyografik ayrıntılarla birlikte İngilizce bir başlık ve açıklayıcı bir özet içermektedir. Yazarın adı, bağlantısını ve yayın başlığını içerir. 

Doğal dil aramalarını desteklemek için, Inspec geniş bir arama yelpazesi sunar. 

 

Inspec Sınıflandırma Kodları: 

 • Inspec Thesaurus'dan kontrol edilen indeks terimleri 
 • Sayısal veri indeksleme 
 • Kimyasal madde indeksleme 
 • Astronomik nesne indeksleme 
 • Önemli kavramları saptayan 'anahtar kelimeler' 
 • Yazarın konuya yaklaşımını gösteren tedavi kodları 
 • Orijinal belgenin dili 
 • IPC patent kodları 
 • Belge Türü 
 • Yazar adı 

 

 

İndirilebilir Dosyalar

Daha fazla doküman ve bilgi için lütfen destek@geminibilgi.com.tr adresine talebinizi bildiriniz.