UpToDate Nedir?

UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veritabanıdır. UpToDate; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

 

UpToDate İçerik Bilgileri:

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 7500’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 12.800’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir.

UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanmasi ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.


UpToDate dünyanın en çok kullanılan Klinik Karar Destekleme araçlarından birisidir, dünya çapında 191+ ülkede 50.100’den fazla hastanede, 2.9 milyondan fazla klinisyen tarafından ayda 60 milyon defadan fazla erişilen bu kaynak daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır. Dünya çapında yapılan birbirinden bağımsız 80 ayrı çalışmada UpToDate’in; hastane kalitesinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin, ölüm oranlarının ve hastane harcamaların azaltılmasına yaptığı olumlu etkiler gösterilmektedir.

 

UpToDate’in Faydaları nelerdir?

Hasta Güvenliği ve Bakım Kalitesini Arttırmak
Tanısal Hataları Azaltmak
Tanı Amaçlı Testleri Azaltmak
Hastaların Yeniden Hastaneye Yatma Oranını Düşürmek
Hastaların Hastanede Kalma Süresini Azaltmak
Klinisyen Memnuniyetini Arttırarak Hastanede Daha Uzun Süre Çalışmalarını Sağlamak
Doktorlar İçin Zaman Tasarrufu Sağlamak ve Hasta Bakım İçin Ayrılan Süreyi Arttırmak

 


Neden UpToDate

UpToDate, klinik kararları değiştirmektedir. İşte bu yüzden UpToDate, dünyanın her yerindeki doktorların ve sağlık görevlilerinin en çok kullandığı ve güvendiği klinik karar desteği sistemidir. UpToDate, iyileştirilmiş sonuçlarla kanıtlanmış bir şekilde ilişkili olan tek klinik karar desteği aracıdır. Harvard Üniversitesindeki araştırmacılar, UpToDate kullanan hastanelerin, kullanmayanlara kıyasla, çok daha yüksek bir bakım kalitesine, hasta güvenliğiyle ilgili daha az soruna, daha düşük hastanede yatma oranlarına ve daha düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu bulgulamıştır.


 

Aslında, 80 bağımsız araştırma, UpToDate’in etkisini teyit etmektedir.  Bu araştırmaların sonuçları üç kategoriye ayrılmaktadır.

- UpToDate her gün sağlık görevlileri tarafından alınan tıbbi kararları önemli ölçüde etkilemektedir
- UpToDate en çok kullanılan ve güvenilen klinik karar desteğidir
- UpToDate hasta bakımını iyileştirmektedir.

Ana Uzmanlık alanları: Temel Bakım ve Dahiliye - Kardiyovasküler Tıp - Endokronoloji ve Diyabet - Aile Hekimliği - Genel Cerrahi - Çocuk Hastalıkları - Gastroenteroloji ve Hepatoloji - Geriatri - Hospital Medicine - Hematoloji - Bulaşıcı Hastalıklar - Nefroloji ve Hipertansiyon - Nöroloji - Doğum, Jinekoloji ve Kadın Sağlığı - Onkoloji - Akciğer, Yoğun Bakım ve Uyku Bozuklukları - Romatoloji - Alerji ve Bağışıklık - Acil Tıp - Psikiyatri - Dermatoloji - Palyatif Bakım - Spor Hekimliği - Uyku Tıbbı - Anesteziyoloji

 

 

Sağlık kuruluşları; hizmet kalitesi ve güvenliğinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin kısaltılması, ölüm oranlarını azaltılması vemaliyetlerin düşürülmesi için klinik karar destek sistemleri ve özellikle UpToDate üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. (*) 

*. J Hosp Med 2011, “Use of UpToDate and Outcomes in U.S. Hospitals”

UpToDate; sağlık kuruluşlarının elde ettikleri sonuçları geliştirdiği kanıtlanmış, güvenilen bir klinik karar destek kaynağıdır. Bu kuvvetli kanıta dayalı içerik; şimdi UpToDate Anywhere lisansi ile klinisyenler için ev, ofis ya da hasta başında kullanabilecek şekilde erişim kapsamındadır.

 

UpToDate klinik karar destek sistemine uzaktan erişim (ev/ofis/ cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan ) sağlamak üzere erişim detaylarınız ve özet bilgiler aşağıda ve ekli dosyalar içinde yer almaktadır: (bkz: UTDA Kayıt/Mobil Erişim Kılavuzu )

Kayıt ve uzaktan erişim: https://www.uptodate.com/home/uptodate-watch-how-to-register

Mobil kullanım video kılavuz: https://www.uptodate.com/home/uptodate-mobile-apps-demo

Kayıt işlemi: İlk kayıt için UpToDate'e kurum internet ağından girilmesi gerekmektedir. Kurum internet ağından girildiğinde herhangi bir e-posta adresi ile kayıt oluşturabilirsiniz.)

1. UpToDate’e giriniz www.uptodate.com/online
2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız.
3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz.
4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.

Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.uptodate.com/online adresi uzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişden sonra erişim süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır. 

UpToDate aplikasyonunu mobil cihazlariniza indirerek kullanabilirsiniz. 

iPhone/iPad mobil cihazlarına aplikasyon indirmek için App Store ‘a girip “UpToDate” yazarak taratınız. 

Android tabanlı mobil cihazlar için Google Play Store’a girip “UpToDate” yazarak taratınız.


Sunmakta olduğumuz UpToDate Anywhere ile sağlayabilecegimiz katkılar:

**Her noktadan UpToDate’e erişim: Doktorlarınız; ilk erişim için hastaneniz içinden yarattıkları bireysel hesap ile evlerinden/hastaneden/kurum dışından UpToDate’e erişim sağlayabilirler.

**Ödüllü Aplikasyonu İle Erişim: iOS® ve Android™ cihazlarından mobil aplikasyonlar ile erişilmektedir.

**Hasta Kayıt Sistemine Entegrasyon: Hasta kayıt sistemine entegrasyonu ile doktorların hasta ekranından erişimleri sağlanmaktadır ve HIMSS kategorilerinin bir aşaması olan klinik karar destek sistemi entegrasyonu ile sağlanmış olmaktadır.

**CME/CE/CPD kredileri kazanma: Mobil cihaz/ kurum dışı/kurum içinden UpToDate’e erişerek CME kredileri kazanma olanağı yaratılmış olmaktadır. 

2011 yılında 1228 Hastanede yapılan araştırmaya göre UpToDate’in Hasta Kayit Sistemine entegre olması ile çıkan sonuçları gösteren tablo aşağıda yeralmaktadır.

UpToDate Anywhere Uzaktan (ev/ofis/ cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan ) Erişim İçin Video Kılavuzlar:

Kayıt ve uzaktan erişim: https://www.uptodate.com/home/uptodate-watch-how-to-register

Mobil kullanım video kılavuz: https://www.uptodate.com/home/uptodate-mobile-apps-demo

 

 

İndirilebilir Dosyalar

Daha fazla doküman ve bilgi için lütfen destek@geminibilgi.com.tr adresine talebinizi bildiriniz.